تلّ زینبیه تلّ زینبیه تلّ زینبیه بعثه مقام معظم رهبری در گپ بعثه مقام معظم رهبری در سروش
تلّ زینبیه تلّ زینبیه تلّ زینبیه تلّ زینبیه تلّ زینبیه

تلّ زینبیه

 روز عاشورا، به هنگام نبرد و درگیرى، حضرت زینب بر بالاى تپه ‏اى مشرف بر میدان نبرد حضور مى‏یافت و شاهد جان فشانى‏هاى دلاور مردان و آزادگان و یاران حسین علیه السلام بود. این تل، که یادآور حضور آن بانوى فداکار است، در سمت جنوب غربى صحن مطهر

 روز عاشورا، به هنگام نبرد و درگيرى، حضرت زينب بر بالاى تپه ‏اى مشرف بر ميدان نبرد حضور مى‏يافت و شاهد جان فشانى‏هاى دلاور مردان و آزادگان و ياران حسين عليه السلام بود. اين تل، كه يادآور حضور آن بانوى فداكار است، در سمت جنوب غربى صحن مطهر و طرف راست قبله واقع شده است.
 بر فراز اين مكان شريف گنبدي كاشي‏كاري ‏شده و آبي ‏رنگ سر برآسمان مي‏سايد. براي ورود به اين مكان بايد چند پله را طي كرد و بالارفت. اينجا كجاست؟!
 اينجا رصدخانه كربلا و عاشورا است. آنجا كه ‏زينب منظومه نور حسين (ع) در شط جاري شب ستم را رصد كرده است.
 اينجا ديده ‏باني جبهه عاشوراست. آنجا كه زينب (س) صف هاي حق و باطل را و نبرد نور و ظلمت را به نظاره نشسته است.
 زينبيه روضه مجسم كربلاست. هر داغداري پس از ورود به اين مكان، سيل ‏اشك هايش جاري شده و ناله ‏هايش به آسمان خواهد رفت.
 شايد اين محل به دقت در طول تاريخ حفظ شده باشد; زيرا موقعيت جغرافيايي آن با رويدادهاي تاريخي و گفته ‏هاي مورخان دقيقا تطبيق مي‏كند.
 حرم ‏مطهر حسيني (ع) در گودي واقع شده است و تل زينبيه بلنديي مشرف ‏بر حرم مطهر و قتلگاه است ‏با فاصله تقريبي صد متر. اين بلندي حدود صد و پنجاه متر نيز با خيمه ‏گاه فاصله دارد.
 پس به ‏خوبي مي‏تواند حلقه وصل اين دو پايگاه عاشورا (خيمه‏گاه وقتلگاه) باشد. در سمت راست اين سالن، رو به حرم مطهر حسيني، تصويري از نوع ‏نقاشي‏هاي پرده ‏هاي تعزيه ‏خواني نصب شده است كه بيانگر حادثه ‏عاشورا و نقش تل زينبيه است.
 تل زينبيه در سال‏هاى اخير بازسازى شده است.
 
نظرات کاربران