پیش بینی تسهیلات متنوع برای خدمات رسانی به زائران/ حق برگزاری دعای کمیل در جوار حرم پیغمبر برای زائران محفوظ است پیش بینی تسهیلات متنوع برای خدمات رسانی به زائران/ حق برگزاری دعای کمیل در جوار حرم پیغمبر برای زائران محفوظ است پیش بینی تسهیلات متنوع برای خدمات رسانی به زائران/ حق برگزاری دعای کمیل در جوار حرم پیغمبر برای زائران محفوظ است بعثه مقام معظم رهبری در گپ بعثه مقام معظم رهبری در سروش
پیش بینی تسهیلات متنوع برای خدمات رسانی به زائران/ حق برگزاری دعای کمیل در جوار حرم پیغمبر برای زائران محفوظ است پیش بینی تسهیلات متنوع برای خدمات رسانی به زائران/ حق برگزاری دعای کمیل در جوار حرم پیغمبر برای زائران محفوظ است پیش بینی تسهیلات متنوع برای خدمات رسانی به زائران/ حق برگزاری دعای کمیل در جوار حرم پیغمبر برای زائران محفوظ است پیش بینی تسهیلات متنوع برای خدمات رسانی به زائران/ حق برگزاری دعای کمیل در جوار حرم پیغمبر برای زائران محفوظ است پیش بینی تسهیلات متنوع برای خدمات رسانی به زائران/ حق برگزاری دعای کمیل در جوار حرم پیغمبر برای زائران محفوظ است

پیش بینی تسهیلات متنوع برای خدمات رسانی به زائران/ حق برگزاری دعای کمیل در جوار حرم پیغمبر برای زائران محفوظ است

نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی با اشاره به خدمات ارائه شده به حجاج ایرانی، به زائران توصیه کرد: از فرصت طلایی سفر به سرزمین وحی هوشمندانه، با دقت و برنامه ریزی استفاده کنند و از این فضا بیشترین بهره را ببرند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج ، حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی و آقای علی رضا رشیدیان رییس سازمان حج و زیارت سه شنبه شب (18 تیرماه) در گفت و گوی ویژه خبری برنامه های فرهنگی ، مذهبی و اجرایی حج ۹۸ را تشریح کردند.
*مهمترین محورهای شعار حج امسال
حجت الاسلام والمسلمین نواب در این گفتگو با اشاره به اینکه حج، خودسازی، اخوت دینی و تمدن اسلامی بعنوان شعار حج 98 انتخاب شده است، تصریح کرد: یکی از مهمترین درس های این سفر معنوی خودسازی است که یک کار فردی تلقی می شود و پرچمداراین موضوع نیز حضرت ابراهیم، پیامبر رحمت و ائمه معصومین علیهم السلام هستند.
وی درباره اخوت دینی افزود: اساس حج برای این است که مسلمانان در یک زمان ومکان مشخص گردهم آیند و یک ارتباط جمعی و اجتماعی را شکل دهند.
وی در خصوص محور تمدن اسلامی یادآور شد: در حقیقت چشم انداز دو رویکرد قبلی حرکت به سمت تمدن اسلامی است.
*اعزام هیئت کنسولی به عربستان
آقای علی رضا رشیدیان نیز در این گفتگو درپاسخ به سوالی درخصوص اقدامات انجام شده برای حمایت از زائران ایرانی با توجه به قطع روابط سیاسی ایران و عربستان، اظهار داشت: 10 نفر از کارکنان وزارت امورخارجه کشورمان ازابتدای شوال تا آخر محرم به عنوان ماموران کنسولی برای حمایت از زائران ایرانی در عربستان مستقر شده اند.
رییس سازمان حج وزیارت با بیان اینکه درسال های گذشته 50 درصد زائران ایرانی با خطوط هوایی عربستان و 50 درصد با خطوط هوایی کشورمان به حج اعزام می شدند، گفت: با هدف رعایت عدالت در قیمت گذاری، نرخ طرف عربستانی را در این زمینه نپذیرفتیم و با استفاده ازظرفیت داخلی برای انتقال زائران کشورمان به حج برنامه ریزی کردیم اما طرف عربستانی بدون توجیه قانونی پروازهای شرکت هواپیمایی قشم ایر را نپذیرفت لذا با شرکت هواپیمایی ایران ایر"هما" این پروازها انجام می شود.
آقای رشیدیان افزود: ممکن است به دلیل جا به جایی درپروازها مشکلاتی ایجاد شود اما هیچ دغدغه ای مبنی بر انتقال زائران کشورمان به حج با هواپیمایی هما وجود ندارد.
وی با بیان اینکه ایمنی پرواز و سر وقت بودن آن برای ما مهم است گفت: تاکنون با 14 پرواز، 4786 نفر از زائران ایرانی وارد عربستان شده اند.
*برنامه های فرهنگی حج 98
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت درادامه این گفتگو در خصوص برنامه ریزی های فرهنگی برای حج امسال گفت: روحانیون کاروان ها که از سطح علمی خوبی برخوردارند برنامه های متنوعی را برای زائران مدینه قبل و بعد تدارک دیده اند که منطبق با نیازهای زائران است واسرار و معارف، تاریخ اسلام، ائمه مظلوم بقیع، اماکن، اخلاق و آداب از مهمترین سرفصل های آن بشمار می رود.
وی تاکید کرد: این نیازها براساس تجربیات سال‌های گذشته شناسایی و برنامه های فرهنگی و معنوی برای تمامی زائران پیش بینی شده است.
*حق برگزاری دعای کمیل در جوار حرم پیغمبر برای زائران محفوظ است
رییس سازمان حج و زیارت نیزدر خصوص برگزاری دعای کمیل افزود: طرف عربستانی به دلیل مشکلات امنیتی در این کشور با برگزاری دعای کمیل در جوار حرم رسول اکرم (ص) و قبرستان بقیع مخالفت کرد اما این حق در صورت ایجاد امنیت برای زائران ایرانی محفوظ است.
وی افزود: برخی هتل داران در سال های گذشته معترض برگزاری دعای کمیل در هتل هایشان می شدند اما در جلسه با مقامات سعودی، وزیر حج این کشور به معاون خود ابلاغ کرد صاحبان هتل ها حق جلوگیری از برگزاری دعای کمیل به وسیله زائران ایرانی را ندارند.
آقای رشیدیان اضافه کرد: برای برگزاری مراسم برائت زیر خیمه ها نیز مشکلی وجود ندارد.
وی همچنین درخصوص ارتباط تلفنی حجاج و تسهیل شرایط از سوی اپراتورهای داخلی اظهار داشت: تلاش کردیم با اپراتورهای داخلی در رابطه با نرخ مکالمه به تفاهم برسیم تا ارتباط ارزان قیمتی برای زائران فراهم شود اما متاسفانه قیمت تمام شده اپراتورها بالا بود.
وی ادامه داد: استفاده از نرم افزارهای ارتباطی صوتی و تصویری بربستر اینترنت راهکار سهل تری برای حجاج ما است. به همین منظور در قراردادها الزام شده تا در هتل ها با نصب وای فای خدمات مناسبی در اختیار زائران ایرانی گذاشته شود. 
وی ادامه داد: علاوه براین، نرم افزار زائریاب طراحی شده که جوابگوی مسائلی مانند مکان یابی اماکن و مسیریابی زائران است و اطلاعات و اخبار را به زائران منتقل کند.
* زائران با مسلمانان با خوشرویی برخورد کنند
حجت السلام والمسلمین نواب نیز در مورد دیپلماسی حج و برنامه‌های فرهنگی در ارتباط با مسلمانان، عنوان کرد: زائران در سطح عمومی در ارتباطات با مسلمانان با خوشرویی برخورد کرده و سلام و احوالپرسی داشته باشند. همچنین جلسات آموزشی و برنامه های مختلفی برای فرهیختگانی که می توانند ارتباط برقرار کنند؛ برنامه ریزی شده است. 
وی افزود: دربرخی موارد مسلمانان دیگر کشورها از مسائل کشور ما سوال میکنند و موفقیت ایران برای شان دغدغه است. 
وی با بیان اینکه نظر به تبلیغات  دشمنان برخی تصور می کردند اگر به ایران بیایند خواهید دید که مردم با قحطی روبرو هستند، افزود: دشمنان به دنبال ایران هراسی و سیاه نمایی وضعیت کشور هستند و حج فرصتی است که مسلمانان از وضعیت یکدیگر مطلع شوند. 
نماینده ولی فقیه افزود: دیپلماسی در دو سطح عمومی و نخبگان است و روحانیون کاروانها توجیه شده اند تا زمینه را فراهم کنند.
سرپرست حجاج ایرانی با اشاره به پیوست های فرهنگی یادآور شد: علاوه بر برنامه ریزی برای نخبگان، برای بانوان نیز به دلیل آن که راحت تر ارتباط برقرار می‌کنند آموزش هایی ارائه شده است و گزارش هایی که هرسال داریم نشان می دهد که موفقیت های خوبی حاصل شده است.
وی با بیان اینکه برنامه های فرهنگی صرفاً یک جلسه سخنرانی نیست، تاکید کرد: برخی برنامه ها توسط زائران اداره می شود و زائران تجارب خود را بیان می‌کنند. جلسات ختم قرآن و بازدید از اماکن تاریخی و جغرافیایی نیز در برنامه های زائران گنجانده شده است.
*حذف دلالی فیش حج 
رییس سازمان حج و زیارت در ادامه این گفتگو یکی از اهداف هوشمند کردن حج را  چلوگیری ازدلالی فیشهای حج عنوان کرد و گفت: نرم افزارهایی برای زائران طراحی شده که یکی از آنها برای نقل و انتقال فیش حج است. این نرم افزار به صورت آزمایشی روی پرتال سازمان حج قرار گرفته است تا افرادی که فیش حج را واگذار یا خریداری می‌کنند به دفاتر معرفی و درآنجا تبادل انجام شود تا دلالی از فیش حج حذف شود. هر فرد نیز فقط یک بار میتواند آن را واگذار کند.
آقای رشیدیان همچنین به هزینه های حج تمتع امسال اشاره کرد و گفت: بعد از تحولات پول ملی و برابری آن با ارز، نگرانی از افزایش قیمت تمام شده حج وجود داشت چرا که اگر با نرخ کنونی ارزهزینه ها محاسبه شود قیمت حج ۳۵ تا ۴۰ میلیون تومان خواهد بود، بنابراین تلاش شد سیاست انقباضی در پیش گرفته شود و تا جایی که ممکن است هزینه های سربار کاهش یابد.
وی تاکید کرد: با حمایت دولت ارز مورد نیازبه عربستان منتقل شد و به دلیل ورود به موقع آن قرارداد مسکن با ۸ درصد کمتر از هزینه های سال قبل منعقد گردید و در این زمینه پنج میلیون ریال سعودی کاهش هزینه صورت گرفت.
آقای رشیدیان با بیان اینکه سن زائران نسبت به سال‌های گذشته بالا رفته و مدت زمان بیشتری نیز به دلیل شرایط پروازها در عربستان حضور خواهند داشت، عنوان کرد: تنوع غذایی متناسب با آب و هوا و شرایط جسمی زائران در نظر گرفته شده و قراردادهای متعددی با کاهش ۵ درصدی هزینه ها برای تهیه غذا منعقد شده است.
وی از تعیین ۱۹ مسیر خدمات رسانی برای حمل و نقل زائران خبر داد و با اشاره به اینکه حمل و نقل بین شهری در عربستان ۸۰ درصد گران شده و هزینه سفر از جده به مدینه از ۷۰۰ ریال به هزار و ۱۰۰ ریال رسیده است، افزود: با تأکید مقام معظم رهبری و مکاتباتی که با دولت انجام شد مسئولان در یک کار بزرگ نرخ ارز حجاج را ۷ هزار تومان تعیین کردند و به همین دلیل میانگین هزینه سفر حج ۲۵ میلیون تومان است.
وی در پاسخ به این سوال که اختصاص ۲۰۰ دلار برای هر زائر کم نیست، اضافه کرد: اصل هزینه مربوط به عملیات حج است که مدیریت شده و افزایش چندانی نداشته است و در خصوص ارزحجاج نیز تابع بانک مرکزی بوده و سازمان حج مداخله ای در رابطه با تعیین نرخ آن نداشته است.
وی به زائران توصیه کرد: با توجه به شرایط تحریم وقت خود را صرف بازارنکنند و از این فرصت برای خودسازی و انجام اعمال بهره‌برداری نماید.
آقای رشیدیان با بیان اینکه تنوع غذایی بیشتر و در وعده صبحانه، غذای گرم پیش بینی شده است، عنوان کرد: برای حجاجی که نمیتوانند به بانک بروند لیستی تهیه شده تا ۲۰۰ دلار آن ها اخذ و بعد تحویل شان شود و چون بر اساس لیست بوده قطعاً به حساب مدیر کاروان و مالیات گذاشته نمی شود.
رئیس سازمان حج و زیارت در پاسخ به این سوال مجری که برخی مسئولان هتل های سعودی با کاروان ها همکاری ندارند و خدمات رسانی به زائر کم است، بیان داشت: همانطور که مردم و حجاج می دانند هر هتل فارغ از مدیر هتل، مجموعه مدیریتی دارد و اساسا با مدیریت اصلی هتل ارتباط برقرار نمی شود بلکه خدمات براساس قرارداد توسط مدیران ما اخذ شده و به زائران ارائه می شود.
وی در مورد کاهش وسایل حمل و نقل به خصوص در عرفات، گفت: جمعیت انبوهی که قریب به سه میلیون نفر هستند در عرفات، مشعر و منا حضور داشته و در این ایام همه وسایل حمل و نقل عربستان برای حرکت از مکه به عرفات ساماندهی می شوند و اختلال در برنامه حمل و نقل درون شهری ایجاد می شود لذا توصیه هایی به زائران صورت گرفته تا امور مدیریت شود. 
*اقدامات انجام شده برای بازگرداندن گوشت قربانی به کشور
حجت الاسلام والمسلمین نواب نیز در پاسخ به این سوال که برای بازگرداندن گوشت قربانی زائران ایرانی به کشورچه اقداماتی شده است، اظهار داشت: گفت‌وگوهای مقدماتی و اولیه انجام شده و عربستانی ها نیز موافقت کرده اند همچنین با رئیس کمیته امداد امام (ره) هم در باره نحوه حمل آن به کشور و توزیع در میان نیازمندان گفتگو شده است.
وی با تاکید بر اینکه زائران، نماینده ملت ایثارگر، شهید داده و فداکار ایران هستند، گفت: مهمترین مسئله حرکت در چارچوب های تعریف شده از جمله خوش اخلاقی و حفظ کرامت انسانی و بیان حقیقت است. 
وی با بیان اینکه مردم با هوشمندی مقابل تحریم ها ایستاده و مقاومت می کنند به نحوی که  دشمنان تعجب کرده اند، گفت: صلابت و تدین مردم ایران باید بیان شود و حجاج کشورمان، نمایندگان جمهوری اسلامی ایران و بیان کننده روحیات این ملت بزرگ و سرفرازباشند.
حجت الاسلام والمسلمین نواب همچنین به زائران توصیه کرد: به قوانین کشور میزبان احترام بگذارند و از برخورد با مبلغان داخل بقیع و یا حرم نبوی که فقط می خواهند روی ذهن زائر فشار بیاورند، پرهیز کنند و از کنار آنها رد شوند چرا که آورده ای ندارد.
وی تاکید کرد: اگر کسی اشراف کامل دارد و می تواند پاسخگو باشد، ایرادی ندارد در غیر این صورت وقت تلف کردن است.
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت خطاب به زائران گفت: ۱۳ سال منتظر بوده اید و امروزفرصت طلایی سفر به سرزمین وحی بدست آمده است لذا هوشمندانه، با دقت و برنامه ریزی ازاین فرصت استفاده کنید و از این فضا بیشترین بهره را ببرید.
* استفاده از ظرفیت تولید داخل برای تامین سوغات حجاج
آقای رشیدیان هم در مورد اقدامات صورت گرفته برای تهیه سوغات از داخل کشور تصریح کرد: با همکاری معاونت علمی ریاست جمهوری سامانه ای تحت عنوان «برکت به خانه» ساماندهی شده است تا از ظرفیت تولید داخل برای تامین سوغات حجاج استفاده شود.
وی با بیان اینکه زائران می توانند با مراجعه به شرکت هایی که کالا ارائه می کنند سوغات خود را با تخفیف دریافت کنند، اظهار داشت: نهضت استفاده از کالاهای تولید داخل همانند سال گذشته ادامه دارد، بعنوان مثال یک سجاده نماز با کیفیت معمولی در عربستان ۱۵ ریال است که به پول ما حدود ۵۰ هزار تومان می‌شود اما همین سجاده با کیفیت خیلی بهتر در شهر آق قلا که اخیراً دچارسیل شد با ۲۷ هزار تومان تولید و امکان خرید برای حجاج وجود دارد. 
آقای رشیدیان در پایان از زائران خواست راهنمایی و تذکرات مدیران و روحانیون کاروانها را مد نظر قرار داده و قوانین را رعایت کنند و به نحوه تعامل و ارتباطات توجه داشته باشند. 
وی افزود: مسائل بهداشتی، سلامتی و صحت زائران مهم است تا بتوانند حج را که یک کار جمعی است و نیاز به همراهی، حوصله، سعه‌صدر و تعامل و تلاش بیشتری دارد به خوبی انجام دهند.
 
مطالب مرتبط

نظرات کاربران