حرکت میلیونی زایران به سوی کاظمین آغاز شد حرکت میلیونی زایران به سوی کاظمین آغاز شد حرکت میلیونی زایران به سوی کاظمین آغاز شد بعثه مقام معظم رهبری در گپ بعثه مقام معظم رهبری در سروش
حرکت میلیونی زایران به سوی کاظمین آغاز شد حرکت میلیونی زایران به سوی کاظمین آغاز شد حرکت میلیونی زایران به سوی کاظمین آغاز شد حرکت میلیونی زایران به سوی کاظمین آغاز شد حرکت میلیونی زایران به سوی کاظمین آغاز شد

حرکت میلیونی زایران به سوی کاظمین آغاز شد

همزمان با سالروز شهادت باب الحوائج حضرت امام موسی کاظم (ع) که مصادف با 25 رجب است، حرکت پیاده روی میلیونی زایران به سوی کاظمین آغاز شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، همزمان با آغاز موسم حزن و اندوه سالروز  شهادت امام موسی کاظم (ع) در عراق، شروع پیاده روی میلیونی مردم به سمت کاظمین رنگ و بوی جدیدی گرفت.
بنابراین گزارش، مراسم جایگزینی پرچم های حرم نیز همانند سنوات گذشته با تلاوت آیات قرآن مجید آغاز شد، سپس یکی از هیات های بزرگ کاظمین طی مراسمی، پرچم های ولایتعهدی را به دوش کشیده و بعد از آن دبیرکل عتبه و نماینده مرجعیت دینی عراق طی سخنانی درباره مقام امام کاظم (ع) سخنرانی کرد.
مراسم جایگزینی پرچم سیاه به جای سبز کاظمینی در میان نوای حزن آلود عزاداران که فریاد می زدند «لبیک یا مسموم» برگزار شد و سپس تعدادی از شعراء قصیده هایی در ثنای اهل بیت و مظلومیت امام کاظم (ع) سرودند.
مداحان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) نیز با نوحه های سوزناک خود، آغاز رسمی آیینهای عزاداری را که تا سه شنبه هفته آینده مصادف با 25 رجب در عراق ادامه دارد، اعلام کردند.
همزمان با اعلام عزاداری های شهادت امام موسی کاظم (ع) سر قافله عزاداران که در طول روزهای گذشته از شهرهای دور و نزدیک پای پیاده به سمت کاظمین به راه افتاده بودند دیشب به حرم امامین کاظمین (ع) رسیدند و در این مراسم باشکوه و حزن انگیز شرکت کردند.
از طرفی بسیاری از اهالی بغداد نیز از شامگاه جمعه آیین پیاده روی را از محلات مختلف این شهر آغاز و خیابان های بغداد را به شاخه های رودخانه بزرگی تبدیل کردند که میلیون ها عاشق اهل بیت را به کاظمین می رساند. 
موکب داران نیز در طول خیابان ها، خیمه های استقبال و پذیرایی از زائران را دایر کرده و سرگرم پذیرایی از عزاداران امامین کاظمین (ع) شدند.
از طرفی فرماندهی عملیات امنیت بغداد، از شامگاه دیشب همزمان با ورود کاروان زائران به بغداد و شروع پیاده روی ها از محلات مختلف پایتخت به سمت کاظمین در شمال بغداد، تدابیر امنیتی را به اجرا گذاشت.
طی این تدابیر امنیتی، فرماندهی عملیات امنیت بغداد، مسیرهای مشخصی را برای حرکت زائران از داخل بغداد تعیین کرده و تمامی خیابان ها و فرعی های منتهی به این مسیرها را مسدود کرد.
ترافیک شهری به دلیل بستن بسیاری از خیابان ها و محلات از شامگاه دیشب در نتیجه این تدابیر امنیتی به طور کم سابقه ای در بغداد تشدید شد و جابجایی با خودرو به بسیاری از مقصدهای شهری تا چند روز آینده امکان پذیر نیست. 
این تدابیر امنیتی از روز شنبه طبق اعلام قبلی فرماندهی عملیات امنیت بغداد با ایجاد محدودیت در حرکت خودروها و موتورسیکلت های شخصی تشدید شده و انتظار می رود با نزدیک شدن به روز مراسم، طی یکشنبه و دوشنبه آینده به مراتب شدیدتر شود.
در عین حال گروههایی از مردم پایتخت با همکاری فرماندهی عملیات امنیت بغداد، دستگاه های دولتی و تولیت های عتبات مقدسه در عراق، به صورت داوطلبانه و به شکل صلواتی خودروهای خود را به نقل و انتقال زائران در داخل بغداد اختصاص دادند. 
مراسم سالروز شهادت امام موسی کاظم (ع) بعد از عاشورا و اربعین حسینی بزرگترین مراسم دینی در عراق به شمار می رود که میانگین کمترین حضور در طول 16 سال گذشته 5 میلیون نفر بوده است.
علاوه بر زائران عراقی که اکثریت را در این مراسم تشکیل می دهند زائران خارجی از دیگر کشورها به ویژه جمهوری اسلامی ایران نیز مردم عراق را در این مراسم حزن انگیزی همراهی می کنند.
مطالب مرتبط

نظرات کاربران