جلوه های زیبای هنر معماری اسلامی در مرقد حربن یزید ریاحی جلوه های زیبای هنر معماری اسلامی در مرقد حربن یزید ریاحی جلوه های زیبای هنر معماری اسلامی در مرقد حربن یزید ریاحی بعثه مقام معظم رهبری در گپ بعثه مقام معظم رهبری در سروش
جلوه های زیبای هنر معماری اسلامی در مرقد حربن یزید ریاحی جلوه های زیبای هنر معماری اسلامی در مرقد حربن یزید ریاحی جلوه های زیبای هنر معماری اسلامی در مرقد حربن یزید ریاحی جلوه های زیبای هنر معماری اسلامی در مرقد حربن یزید ریاحی جلوه های زیبای هنر معماری اسلامی در مرقد حربن یزید ریاحی

جلوه های زیبای هنر معماری اسلامی در مرقد حربن یزید ریاحی

به همت ستاد بازسازی عتبات عالیات ، حر بن یزید ریاحی اکنون مرقدی زیبا با گنبدی کاشیکاری شده دارد.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی حج ، مرقد حر بن یزید ریاحی در فاصله 9 کیلومتری غرب شهر کربلا واقع شده است و علت اینکه جنازه او را به خارج از میدان معرکه منتقل کردند، این بود که قبیله او یعنی بنی تمیم خود را به میدان معرکه رساند، جنازه او را برداشته و به مکان فعلی آورده و به خاک سپردند. 
در سال 914 هجری قمری شاه اسماعیل صفوی موفق به فتح بغداد شد و همان سال گنبدی روی قبر حر بنا کرد و صحن کوچکی برایش ساخت. او اولین کسی بود که به ساختن (مرقد حر) اقدام کرد و در سال 1325 هجری قمری به همت حسین شجاع السلطان مرقد بازسازی شد. 
همچنین در سال 1330 هجری قمری سید عبدالحسین کلیدار آن را مجددا بازسازی کرد و در سال 1963 میلادی به همت حاج حسن وکیل به ناحیه (حر) برق رسید. 
هم اکنون به همت ستاد بازسازی عتبات عالیات ، حر بن یزید ریاحی مرقدی زیبا با گنبدی کاشیکاری شده دارد که اطراف آن را باغ و بوستان فراگرفته است و بر در اصلی مرقد ابیاتی به عربی نوشته شده که به مقام و منزلت حر اشاره می ‏کند. 
حر اولین کسی بود که راه را بر امام حسین (ع) بست و از ورود او به کوفه یا بازگشتش به مدینه جلوگیری کرد. حر برغم اینکه برای رویارویی با امام آمده بود، رفتارش خالی از ادب نبود و هنگامی که دید عمر بن سعد برای جنگ با امام حسین (ع) مصمم است، به کاروان حسینی ملحق شد، توبه کرد و در سپاه امام جنگید تا به شهادت رسید. 
مطالب مرتبط

نظرات کاربران