تقویت باورهای دینی راه حل مشکلات جامعه تقویت باورهای دینی راه حل مشکلات جامعه تقویت باورهای دینی راه حل مشکلات جامعه بعثه مقام معظم رهبری در گپ بعثه مقام معظم رهبری در سروش
تقویت باورهای دینی راه حل مشکلات جامعه تقویت باورهای دینی راه حل مشکلات جامعه تقویت باورهای دینی راه حل مشکلات جامعه تقویت باورهای دینی راه حل مشکلات جامعه تقویت باورهای دینی راه حل مشکلات جامعه

تقویت باورهای دینی راه حل مشکلات جامعه

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت بر لزوم تقویت باورهای دینی درجامعه برای حل مشکلات اخلاقی ، فرهنگی ، اجتماعی ، سیاسی و اقتصادی تاکید کرد.

به گزارش خبرنگارپایگاه اطلاع رسانی حج، حجت الاسلام والمسلمین سیدعلی قاضی عسکر که درجلسه تواصی به حق درجمع کارکنان سازمان حج و زیارت وبعثه مقام معظم رهبری سخن می گفت ، افزود: به هرنسبتی که باورهای دینی در جامعه ضعیف شود مشکلات مردم هم مضاعف خواهد شد.
وی گفت: تجربه چهاردهه گذشته ثابت می کند هر زمانی که از نظر دیانت ، تقوی ، فضایل اخلاقی و ارزش های دینی در اوج قرارگرفته ایم به همان نسبت مشکلات ما کمتر بوده است. 
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به حدیث " اوصیکم و جمیع ولدی و من بلغه کتابی بتقوی الله " از امام علی بن ابیطالب (ع) اظهار داشت: اولین نکته ای که در توصیه های دینی چه در قرآن و چه در احادیث مطرح شده ، تقوای الهی است.
وی معنی تقوا را خداترسی و خداباوری دانست و گفت: انسان باید بداند در همه حالات خدا شاهد بر اعمال اوست و هرکاری می خواهد انجام دهد خدا را در نظر بگیرد.  
حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر افزود: وقتی می گویند از خدا بترسید ، معنایش این نیست که خدا وجود هولناکی است و باید از او ترسید، خدا ارحم الراحمین و اکرم الاکرمین است بلکه معنی خداترسی این است که ما باید ازگناه و رفتار غلط خود بترسیم.
وی اضافه کرد: خدا وعده داده که شدیدالعقاب است و به کوچکترین عمل ما هم توجه دارد و حتما به آنچه وعده داده عمل می کند " فَمَن یَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ خَیْرًا یَرَهُ ؛ وَمَن یَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ شَرًّا یَرَهُ " .
سرپرست حجاج ایرانی با تاکید براینکه خدا عادل است و به عدالت رفتار می کند ، اظهارداشت: به همین دلیل باید ازعمل بد خود بترسیم و بدانیم عمل بد عواقب دارد و مورد مواخذه قرارخواهیم گرفت.
وی با اشاره به اینکه تقوی درتمام امور جامعه کاربرد دارد  نمونه هایی از کاربرد تقوی را در امور اجرایی و اداری ، نحوه حضور بانوان درجامعه ، پرهیز از گران فروشی و احتکار و ظلم به مردم درکسب وکار بیان کرد و گفت: درسطح کلان و خرد ، خداترسی ریشه حل همه معضلات است و تقوی در حل بسیاری از مشکلات اجتماعی ، اخلاقی ، فرهنگی و اقتصادی کاربرد دارد.
وی افزود: انسان متدین بدون اینکه کسی سراغش بیاید درسرسال  خمسی خود حساب و کتاب می کند و خمس مال خود را جدا می نماید و به مرجع تقلیدش تحویل می دهد و این چیزی نیست جزانگیزه خداترسی. 
نماینده ولی فقیه اقدام برخی ماموران فداکارمانند رفتگران و پستچی های زحمتکش را دربازگرداندن مبالغ هنگفتی پول و یا طلای پیدا شده به  صاحب آن ؛ نمونه خداترسی دانست و گفت: او می داند که حساب و کتابی در کار است  و با وجودی که نیاز دارد آن مبالغ یا طلاها را به صاحبش باز می گرداند.
وی با ابراز تاسف از اینکه در مواردی سخنرانان ، مطبوعات و رسانه ها بدنبال جنجال آفرینی هستند و به کارهایی دست می زنند که مردم را ناراحت و نسبت به آینده مایوس می کند به ذکر برخی نمونه ها پرداخت وتاکید کرد: راه حل مشکلات اخلاقی و اجتماعی و مسایل دیگر؛ تقویت باورهای دینی در جامعه  است و با متلاطم کردن فضا مشکلات حل نخواهد شد و این روش ها پاسخگو نیست. 
وی به برخی حوادث در دنیا از جمله طوفان فلوریدا و سونامی دراندونزی اشاره کرد و اظهار داشت: یک فرد نابخرد درکاخ سفید نشسته وهرازچندی ملت قهرمان ایران را  تهدید می کند و متاسفانه برخی افراد از این تهدیدها سوءاستفاده کرده و به ظلم و اجحاف به مردم می پردازند و بدنبال سوء استفاده از این فرصت هستند و دود آن هم به چشم مردم ضعیف و مظلوم می رود. مشکلات فراوانی همه ساله دردنیا اتفاق می افتد ، طوفان در فلوریدا منطقه وسیعی را ویران کرده است ، در اندونزی صدها نفر کشته و خانه های آنان ویران شده است ، اما درعین حال همه بدنبال حل مشکل و بازسازی و چاره اندیشی هستند نه آنکه بترسند و دیگران را آزار دهند.
سرپرست حجاج ایرانی به آیه 173 سوره آل عمران" الَّذِینَ قَالَ لَهُمُ النَّاسُ إِنَّ النَّاسَ قَدْ جَمَعُوا لَکُمْ فَاخْشَوْهُمْ فَزَادَهُمْ إِیمَانًا " به مردم گفته می شود جمعیت بسیارعلیه شما مؤمنان فراهم شده است پس از آنان بترسید. لیکن این فضای روانی بر ایمان آنها می افزاید ، اشاره کرد و با یادآوری همراهی همه ملت ایران در روزهای نخستین جنگ در مبارزه با دشمن بعثی تصریح کرد: با وجودی که رزمندگان سلاح آن چنانی دراختیارنداشتند ولی همه مردم با هم در یک مسیر قرار گرفتند و با هر آنچه که داشتند به یاری رزمندگان شتافتند .
حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر به این آیه از سوره رعد" إِنَّ اللَّهَ لا یُغَیِّرُ ما بِقَومٍ حَتّىٰ یُغَیِّروا ما بِأَنفُسِهِم - خداوند سرنوشت هیچ قوم (و ملّتی) را تغییر نمی‌دهد مگر آنکه آنان آنچه را در خودشان است تغییر دهند " اشاره کرد و افزود: اگر کاسب، کالا را ارزان خرید با سود متعارف بفروشد و اگر گران خرید با سود کم بفروشد و همه مراعات حال یکدیگر را بکنند مشکل خاصی پیش نخواهد آمد . لیکن متاسفانه به محض اینکه مطرح می شود فلان کالا کم شده و یا ممکن است گران شود برخی دنبال سوء استفاده اند ، آنها فکر نمی کنند این موجی که ایجاد می شود خود آنها را هم تحت تاثیر قرار خواهد داد. 
وی با بیان نمونه ای از برخورد امام صادق (ع) با یکی از یارانش درامر تجارت ، گفت: ما وقتی می توانیم در برابر قدرت های دنیا  قد علم کنیم که اجازه ندهیم باورهای دینی مردم تضعیف شود و اگرهمه دراین چارچوب عمل نکنیم نباید انتظار موفقیت داشته باشیم.
وی افزود: ملت ایران به برکت انقلاب اسلامی امروز به اقتداری رسیده که در تحولات خاورمیانه وبین المللی تاثیرگذار است و ایران مثل بعضی از کشورهای عربی نیست که آمریکا به آنها امر و نهی می کند و می گوید اگرما به شما کمک نمی کردیم شما یک هفته هم دوام نمی آوردید. 
وی اضافه کرد: دراین کشور اگر باورهای دینی تقویت و در جامعه پیاده شود مطمئنا بر مشکلات داخلی و بین المللی فائق خواهیم آمد.
نماینده ولی فقیه با استناد به آیه 30 سوره فصلت  " إِنَّ الَّذِینَ قَالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقَامُوا تَتَنَزَّلُ عَلَیْهِمُ الْمَلَائِکَةُ أَلَّا تَخَافُوا وَلَا تَحْزَنُوا " تاکید کرد: افرادی موفق شدند که استقامت کردند وایستادند و گفتند پروردگارشان خداست.
وی وقوع برخی حوادث در جامعه را نشاندهنده تضعیف باورهای دینی دانست و گفت: اگراینگونه حوادث در جامعه توسعه پیدا کند جامعه را از درون تهی خواهد کرد و  راه مقابله با آن بازگشت به مبانی دینی و توسعه تقوای الهی است.
وی حاضران را به بیان و عمل کردن به احادیث نورانی اهل بیت علیهم السلام فراخواند و افزود: ما دشمن زیاد داریم و اگرخدای ناکرده پایه های نظام اسلامی متزلزل و سست شود هیچکس در امان نخواهد بود و خطرهمه را در برخواهد گرفت.
وی تاکید کرد: باید عاقلانه عمل کرد و از دامن زدن به اختلافات پرهیز نمود و همه دست بدست  هم کمک کنند تا از این همه مشکلات عبور کنیم.  
 
مطالب مرتبط

نظرات کاربران