زائران کربلا، رایگان سوار قطار خرمشهر-شلمچه می‌شوند

معاون مسافری راه‌آهن گفت: مطابق برنامه‌ریزی راه‌آهن، ۱۶۰ رام قطار مسافری فوق‌العاده از ۲۸ مهرماه تا ۱۱ آبان برای ایام اربعین حسینی راه‌اندازی می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، میرحسن موسوی درباره برنامه قطارهای مسافری در ایام اربعین گفت: ۱۳۴ رام از این قطارها مربوط به‌قطار ترکیبی تهران– مهران است و از ۲۶ رام قطار فوق‌العاده در مسیر جنوب،یک قطار ریل بأس از ایستگاه خرمشهر تا مرز ریلی شلمچه به‌صورت ۲۴ ساعته و رایگان مسافرین را جابه‌جا می‌کند.

وی با اعلام اینکه پیش‌فروش بلیت قطار از شنبه ۲۱ مهرماه ۹۷ آغاز می‌شود، اضافه کرد: مسافران می‌توانند از ساعت ۱۰ صبح بلیت را از طریق آژانس‌ها و اینترنت تهیه کنند و جهت اطلاعات بیشتر در مورد پیش‌فروش با صدای مسافر ) ۵۱۴۹(تماس بگیرند.

معاون مسافری راه‌آهن بابیان اینکه در قطار ترکیبی تهران-مهران، مسافران تا کرمانشاه با قطار و از کرمانشاه تا مهران با اتوبوس جابه‌جا می‌شوند، یادآور شد: متقاضیان سفر یکپارچه می‌توانند با مراجعه به مراکز مجاز فروش و اینترنت، بلیت این سفر یکپارچه را تهیه کنند. بر این اساس سفر با قطار در مدت‌زمان ۹ ساعت انجام و سفر ریلی کرمانشاه خاتمه یافته و مسافران از کرمانشاه به مرز مهران می‌روند و از مرز مهران با اتوبوس تا نجف و در برگشت نیز از کربلا تا مهران و از مهران تا تهران به شکل ترکیبی عازم تهران شوند.

همچنین دیگر قطارهایی که در مسیر جنوب حرکت می‌کنند نیز بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته تا ایستگاه خرمشهر ادامه سیر خواهند داد.

موسوی یادآور شد: بر اساس مذاکرات صورت گرفته با آژانس‌ها، متقاضیان سفر که علاقه‌مند هستند بلیت اتوبوس را برای ادامه مسیر در کشور عراق تهیه کنند می‌توانند از طریق آژانس‌ها بلیت مهران تا نجف برای مسیر رفت و از کربلا تا مهران را برای برگشت خریداری کنند.

معاون مسافری راه‌آهن در خصوص قیمت بلیت قطارهای اربعین گفت: با توجه به این‌که قطارها ۴ تخته، ۶ تخته و صندلی هستند، نرخ بلیت‌ها متفاوت خواهد بود. در مسیر مهران تا نجف و کربلا تا مهران نیز قیمت بلیت به‌صورت دلار است که متأثر از نرخ ارز است.

وی بابیان اینکه قطار فوق‌العاده تهران- خرمشهر از سال گذشته راه‌اندازی شده بود افزود: امسال برای اولین بار است که قطار تهران – کرمانشاه – مهران را راه‌اندازی کرده‌ایم و قیمت هر سازمان قطار و مسیر متأثر از قیمت‌های مصوب در سال ۹۷ است.

موسوی همچنین بیان کرد: ۲۸۰ هزار نفر صندلی برای متقاضیان سفر به کربلا و راهپیمایی اربعین پیش‌بینی‌شده که نسبت به سال گذشته ۲۷ درصد رشد داشته است.

معاون مسافری راه‌آهن همچنین بابیان اینکه راه‌آهن به شرکت‌های مسافری کمک می‌کند تا قیمت‌ها برای قشر متوسط و ضعیف قابل‌استفاده باشد، گفت: راه‌آهن به‌ویژه در ایام اربعین از شرکت‌های مسافری حق دسترسی دریافت نمی‌کند و در برخی از مسیرها تا ۵۰ درصد سهم مالکانه لکوموتیو را تخفیف می‌دهد.
مطالب مرتبط

نظرات کاربران