لزوم خواندن زیارت جامعه کبیره در روز ولادت امام دهم لزوم خواندن زیارت جامعه کبیره در روز ولادت امام دهم لزوم خواندن زیارت جامعه کبیره در روز ولادت امام دهم بعثه مقام معظم رهبری در گپ بعثه مقام معظم رهبری در سروش
لزوم خواندن زیارت جامعه کبیره در روز ولادت امام دهم لزوم خواندن زیارت جامعه کبیره در روز ولادت امام دهم لزوم خواندن زیارت جامعه کبیره در روز ولادت امام دهم لزوم خواندن زیارت جامعه کبیره در روز ولادت امام دهم لزوم خواندن زیارت جامعه کبیره در روز ولادت امام دهم

لزوم خواندن زیارت جامعه کبیره در روز ولادت امام دهم

کارشناس علوم قرآنی گفت: قرائت زیارت جامعه کبیره و برخورداری و بهره‌مندی از آن از بهترین راه‌های ادا کردن حق خود نسبت به امام هادی(ع) است. در زیارت شریف جامعه کبیره ویژگی‌های انسان‌های کامل آمده و آنچه که به ما امر و نهی شده، برای رشد ما است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، حجت الاسلام والمسلمین علی ثمری کارشناس علوم قرآنی در گفت و گویی اظهار داشت: دوران امامت حضرت امام هادی (ع) یکی از دوران‌های پرنور و زیبای درخشش شیعیان است. بایستی میراث گرانبهایی را که در دفاع از آرمان‌های تشیع و سازماندهی نیروهای شیعه در زمان "امام هادی(ع)" شکل گرفته، امروز محترم بشماریم و به پاس گرامیداشت آن، اهداف عالیه‌ای که آن امام بزرگوار دنبال می‌کردند را مدنظر داشته باشیم.

امام هادی(ع)
وی در خصوص اعمال روز ولادت امام هادی(ع) افزود: زیارت شریف "جامعه کبیره" یادگاری از "امام هادی(ع)" است. در دعای "جامعه کبیره"  راه و رسم بندگی حق در سایه‌سار امامت وجود دارد. باید نسبت به  امام، امامت و ولایت به گونه‌ای که مورد توجه ائمه خدا و حضرت هادی (ع) بوده ، معرفت پیدا کنیم و در این راستا قدم برداریم.

این کارشناس علوم قرآنی اظهار کرد: کرسی‌های درس و بحث حضرت هادی (ع) با توجه به شرایط زمانی خاصی که آن بزرگوار داشتند منحصر به فرد است. در شرایطی که آنزمان شیعیان در وضعیت خاصی قرار داشتند و تحت نظر بودند و شرایط امنیتی حاکم بود، امام هادی(ع) موفق می‌شوند با سازماندهی که به آحاد شیعه دارد ، ایشان را متمرکز کرده  و انسان‌هایی را تربیت کنند که در دوران غیبت، سکان‌دار هدایت مردم باشند.

حجت الاسلام ثمری افزود: شاگردان ممتاز و روشنگری به‌ عنوان طلایه‌داران این صحنه از "امام هادی (ع)" بهره گرفتند و از چشمه‌سار زلال معارف آل محمد توسط این امام همام بهره‌مند و برخوردار شدند، مانند افرادی چون  "احمد بن اسحاق قمی"و همچنین در زمان حضرت امام "حسن عسگری(ع)" نیز دیگر شاگردانی از این امام همام جلودار بوده و صحنه‌گردان صحنه‌های دفاع از آرمان‌ها و ارزش‌های ایشان بودند.

وی تصریح کرد: قرائت زیارت جامعه کبیره و برخورداری و بهره‌مندی از آن از بهترین راه‌های ادا کردن حق خود نسبت به امام هادی(ع) است. در زیارت شریف جامعه کبیره ویژگی‌های انسان‌های کامل آمده و آنچه که به ما امر و نهی شده، برای رشد ما است . هر انسانی که بهتر از معارف اهل بیت برخوردار شود ؛ دین را بهتر فهمیده و مسیر زندگیش در جهتی قرار می‌گیرد که مورد توجه و تایید اهل بیت باشد.

 

منبع: میزان
مطالب مرتبط

نظرات کاربران