دوشنبه|30 بهمن 1396|03 جمادی الثانی 1439|19 February 2018
زمان انتشار: 1396/10/25 - 09:08 |

كتاب نيستان منتشر كرد

سه روايت از مردي كه خدا دوست داشت او را كشته ببيند

كتاب «سه روايت از مردي كه خدا دوست داشت او را كشته ببيند» نوشته داوود غفارزادگان كتابي شامل سه روايت از زندگي امام حسين (ع) در مسير رسيدن به كربلا و نيز در ايام حضور در اين مكان تا شهادت است.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني حج، يكي از مهم‌ترين فرازهاي توليد ادبي در سال‌هاي پس از پيروزي انقلاب اسلامي تلاش هنري صاحب قلمان براي بازنمايي حوادث و بزنگاه‌هاي مهم تاريخ اسلام در قالب روايت داستاني بوده كه در اين ميان سهم حادثه عاشورا و آنچه به آن منجر شد بسيار قابل توجه است. بسياري از نويسندگان در اين عرصه چنان خوش درخشيدند كه كارنامه كاري خود را تمام و كمال با اين ادبيات و درباره اين حادثه ترسيم كردند و برخي ديگر نيز به طبع‌آزمايي در اين عرصه پرداختند و در كنار ساير آثارشان، روايتي داستاني نيز درباره يك فراز مهم تاريخي و ديني اسلام و تشيع به رشته تحرير در آوردند.

داوود غفارزادگان نيز در زمره نويسندگاني است كه به طبع‌آزمايي در اين عرصه به شيوه دوم پرداخته است و در ميان خيل آثار خود كه با موضوعات خاص اجتماعي و با موضوعات مربوط به انقلاب اسلامي و دفاع مقدس نوشته است و نيز آثار مستقلش؛ بخشي ويژه را نيز به روايت‌‌نويسي داستاني بر مبناي حوادث تاريخ اسلام به ويژه واقعه عاشورا اختصاص داد كه حاصل آن نيز بسيار درخشان بوده است.

كتاب «سه روايت از مردي كه خدا دوست داشت او را كشته ببيند» نيز در قالب همين دست از آثار اوست. كتابي شامل سه روايت از زندگي امام حسين (ع) در مسير رسيدن به كربلا و نيز در ايام حضور در اين مكان تا شهادت.

غفارزادگان در اين كتاب آميزه‌اي از هنر و تكنيك و مضمون را براي مخاطبان خود به ارمغان آورده است. او از سويي براي روايت خود از تكنيك روايت‌نويسي كهن ايراني بهره برده است. هر بخش از كتاب خود را بنا بر سنت كتابت مقاتل با محتوايي به هم پيوسته و منزل به منزل سامان داده و مخاطبش را بر همين مبنا تا درون حادثه راهنمايي مي‌كند.

او در اين متن نشان داده كه براي نوشتن بسيار مقيد به پژوهش است و متن روايي داستاني تاريخي را بر پايه مستندات شكل مي‌دهد اما هرگز نشاني از كپي‌برداري و يا كليشه‌سازي را در آن برجاي نمي‌گذارد.

غفارزادگان همچنين در اين كتاب تلاش بسياري كرده است تا از منظر زباني به متني با رنگ و بوي و حال و هواي تاريخي دست پيدا كند؛ متني كه خوانش آن مانند قدم زدن در پس‌كوچه‌هاي تاريخ براي به تماشا نشستن رخدادهاي آن است. او كلمات و عباراتي را استخدام مي‌كند كه از سويي داراي استواري بيان است و از سوي ديگر حريم و ساختار تاريخ را براي روايت شدن در خود محفوظ نگاه مي‌دارد و به همين اعتبار كتاب «سه روايت از مردي كه خدا دوست داشت او را كشته ببيند» را مي‌توان نمونه‌اي قابل تأمل از ادبيات تاريخي دانست كه مسير حركت كاروان امام حسين (ع) از مدينه به سمت كوفه را بازخواني مي‌كند و با زبان روايت داستاني نظرگاه خود را با رعايت امانت و به شكل بياني تازه‌اي با مخاطبانش در ميان مي‌گذارد و او را به كشف دنيايي تازه كه خود آن را شكل داده دعوت مي‌كند.

كتاب نيستان «سه روايت از مردي كه خدا دوست داشت او را كشته ببيند» را در 172 صفحه و با قيمت 14000 تومان منتشر كرده است.

فارس

برچسب ها:تازه هاي نشر - كتاب - امام حسين


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: