شنبه|05 اسفند 1396|07 جمادی الثانی 1439|24 February 2018
زمان انتشار: 1396/07/28 - 13:12 |

مسؤول كميته فرهنگي ستاد مركزي اربعين:

توجه به حساسيت ملت عراق و رعايت ادبيات مناسب در روايتگري

مسئول كميته فرهنگي و آموزشي ستاد مركزي اربعين بر لزوم توجه به حساسيت‌هاي ملت عراق، رعايت آداب زيارت و ضرورت به كارگيري ادبيات مناسب در روايتگري تاكيد كرد.
به گزارش خبرنگار پايگاه اطلاع رساني حج، همايش ويژه راويان اعزامي بعثه مقام معظم رهبري به عراق در ايام اربعين حسيني با عنوان كارگروه روايتگران حماسه عاشورا پيش از ظهر امروز در سالن نشست‌هاي حوزه نمايندگي ولي فقيه در امور حج و زيارت قم برگزار شد. اين همايش با حضور حجت‌الاسلام والمسلمين سيدعلي قاضي عسگر، نماينده ولي فقيه در امور حج و زيارت و حجت‌الاسلام والمسلمين احمدي، مسئول كميته فرهنگي آموزشي ستاد مركزي اربعين در بعثه مقام معظم رهبري در قم برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمين احمدي، مسئول كميته فرهنگي و آموزشي ستاد مركزي اربعين در اين مراسم عنوان كرد: خدمت به زائران امام حسين(ع) ارزش زيادي دارد و با همتي كه راويان داشتند، ثمرات و بركات آن نيز ديده شده است.

وي افزود: بر اساس مشاهدات و تجارب سال‌هاي گذشته، با سختي‌هاي اين كار آشنا هستيد؛ سختي‌هايي كه متفاوت از كار تبليغي در عمره و عتبات است. در اين راه گاهي با مشكلات فراواني مواجه مي‌شويد و گاه حتي مخاطب براي سخنان شما اندك است و افرادي كه با آنها مواجه هستيد، زبان و فرهنگ مختلفي دارند.

حجت‌الاسلام احمدي با تاكيد بر اينكه چنين اقداماتي، كاري جهادي و حائز اهميت به شمار مي‌آيد، ادامه داد: همه اين اقدامات ارزشمند هستند، ولي در مقايسه با آنچه كه اصحاب امام حسين(ع) انجام دادند، اقدام بزرگي نيست. سعي كنيد به نگارش مشكلات حوزه فعاليت خود بپردازيد كه كمك بسياري خواهد كرد. از جمله موضوعاتي كه در اين رابطه مي‌توان به آن توجه داشت، حساسيت‌هايي است كه در عراق با آنها مواجه هستيم. به ياد داشته باشيد كه همه افرادي كه در اين جريان عظيم حضور مي‌يابند، مردم انقلابي نيستند و اگر عملكرد نادرستي در اين رابطه داشته باشيم،‌ افرادي كه در اين جرگه قرار نمي‌گيرند، به سمت و سوي مقابل ما سوق داده خواهند شد.

وي با اشاره به گروه غير انقلابي و استعاره از آنان با عنوان جمعيت‌هاي خاكستري، گفت: اين گروه به نيروهاي انقلابي اعتماد كردند. بر اين اساس بايد نسبت به حساسيت‌ها توجه داشته باشيم؛ در همين راستا نكاتي را كه مورد نظر داريد بنويسيد و آنها را به اعضاي كميته فرهنگي و آموزشي منتقل كنيد.

مسئول كميته فرهنگي و آموزشي ستاد مركزي اربعين به برخي از نكاتي كه در قالب ادبيات روايتگري به كار برده مي‌شود اشاره و عنوان كرد: گاه ادبياتي كه استفاده مي‌شود مناسب نيست. برخي مطالب نيازي به بيان ندارد و لازم نيست كه برخي اسامي و كلمات در سخنراني‌ها مطرح شود.

وي بر ضرورت توجه راويان به فريضه نماز در اوقات آن تاكيد كرد و گفت: وقتي از اين نكته سخن مي‌گوييم كه امام اگرچه در ميان ما نيست،‌ ولي حي و حاضر است، خود نيز بايد به اين موضوع اعتقاد داشتهب اشيم و مسائل مرتبط با آن را رعايت كنيم و اين اعتقاد را در عمل نشان دهيم.

حجت‌الاسلام احمدي به رعايت ادب زيارت اشاره و بر لزوم رعايت آن از سوي خود و توصيه به مردم تصريح كرد و افزود: نبايد به مسائل عراق ورود كنيم. اربعين در شرايطي برگزار مي‌شود كه هنگام برپايي انتخابات عراق است و بايد توجه ويژه‌اي به مرجعيت عراق و تكريم آيت‌الله سيستاني داشته باشيم.

وي در پايان عنوان كرد: ابتكارات و خلاقيت‌هاي خود را نيز بيان كنيد تا در سال‌هاي آينده بتوانيم با شيوه‌هاي بهتري براي تبليغ معارف اهل بيت(ع) گام برداريم.

در اين نشست علاوه بر سخنان نماينده ولي فقيه، تجربيات و ره‌توشه‌هاي سفر اربعين به اشتراك گذاشته مي‌شود.

برچسب ها:اربعين - دكتر احمدي - راوي


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: