شنبه|04 آذر 1396|06 ربیع الاول 1439|25 November 2017
زمان انتشار: 1396/05/01 - 20:04 |

معاون فرهنگي بعثه مقام معظم رهبري:

تمام تلاش ها براي برگزاري هرجه بهتر حج در جريان است

معاون فرهنگي بعثه مقام معظم رهبري با تاكيد بر اينكه تعهد ما بر تلاش و پيگيري مسائل مرتبط با حج تمتع است، گفت: بر اساس اطلاعاتي كه كسب كرده ايم، تا كنون در روند عمليات اجرايي حج امسال، هيچ خلف وعده اي صورت نگرفته است.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني حج، همايش روحانيون، افراد معين و معينه هاي كاروان هاي منطقه تهران روز يكشنبه در محل سالن اجتماعات سازمان حج و زيارت برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمين سيدجواد مظلومي در اين همايش اظهاركرد: ما تمام تلاش خود را براي برگزاري هرچه بهتر حج امسال به كار گرفته ايم و دولت سعودي هم در مقابل متعهد شده است.

وي با اشاره به تغييرات انجام شده در برخي برنامه هاي فرهنگي حوزه بعثه مقام معظم رهبري براي مناسك حج تمتع، گفت: افرادي كه امسال از معين به معان و از روحاني عمره به روحاني حج ارتقاء يافتند، افراد توانمندي هستند كه علاوه بر بررسي پرونده يك جلسه مصاحبه حضوري هم انجام دادند.

مظلومي ادامه داد: تركيب معين و معينه هاي كاروان ها در حج امسال متفاوت با گذشته است، معمولا در سال هاي قبل، تعداد اين افراد با هم برابر بود اما با توجه به اينكه ممكن است روحاني به هر دليلي از مسئوليت هاي محوله باز بماند، ضرورت دارد كه افراد معين به تعداد كافي براي پر كردن خلاء هاي احتمالي در كاروان ها حضور داشته باشند.

معاون فرهنگي بعثه مقام معظم رهبري با بيان اينكه تعداد معينه ها كمتر از معين ها و تقريبا نصف است، تصريح كرد: سعي كرديم تعداد معين بيشتري در كاروان داشته باشيم كه كمك حال روحانيون باشند و علاوه بر مسائل جلسات، از حيث اجرايي و عملياتي هم به روحانيون كمك كنند.

مظلومي گفت: خواهراني كه به عنوان معينه در كاروان ها حضور دارند، نيمي از زمان خود را در خدمت كاروان محل استقرار و نيم ديگر زمان خود را هم براي كاروان هايي صرف مي كنند كه فاقد معينه هستند؛ معينه ها در حج امسال، خواهران دو يا سه كاروان را همراهي خواهند كرد.

وي، از انجام آزمايشات پزشكي و افزودن برخي سرفصل هاي آموزشي براي روحانيون، به عنوان ديگر تغييرات ايجاد شده در برنامه هاي امسال ياد كرد.

معاون فرهنگي بعثه مقام معظم رهبري همچنين از مسئولان و روحانيون كاروان ها خواست كه در صورت حضور افراد برجسته، خطيبان و قاريان ممتاز در كاروان ها نسبت به معرفي آنها به بعثه اقدام كنند تا در طول ايام حج بتوان از وجود آنها براي انجام فعاليت هاي فرهنگي در كنار ساير برنامه ها بهره برد.

در بخش ديگري از اين همايش، نماينده امداد و نجات اورژانس تهران با برگزاري كارگاهي، توصيه هاي لازم در زمينه نحوه برخورد با سوانح و چگونگي امدادرساني به افراد آسيب ديده را ارائه كرد.

نحوه مواجهه با سوانحي مانند انسداد راه هوايي، احياء قلبي، ريوي و مغزي، تشنج، حملات قلبي، گرمازدگي، صحنه تصادفات و نحوه متوقف كردن خونريزي از جمله مواردي بود كه توسط كارشناس اورژانس تهران آموزش داده شد.

در بخش پاياني همايش نيز كارگاهي با عنوان «استرس و فشار رواني و روش هاي مقابله با آن در سفر حج» برگزار شد؛ "آشنايي با مفهوم استرس و انواع آن" ، "شناسايي نشانه هاي استرس" ، "آشنايي با عوامل بنيادين استرس و راهبردهاي مقابله با آن" محورهاي اصلي اين كارگاه آموزشي بود.

امسال 86 هزار و500 زائر ايراني در قالب 600 كاروان براي انجام مناسك حج راهي عربستان خواهند.

زائران ايراني با 335 پرواز به عربستان سعودي منتقل مي شوند كه از اين تعداد ١٧٩ پرواز به مقصد مدينه و ١٥٦پرواز به مقصد جده انجام خواهد شد.

زائران ايراني از20 ايستگاه پروازي كشوربراي انجام مناسك حج راهي عربستان خواهند شد و براساس برنامه ريزي هاي انجام شده نخستين كاروان زائران ايراني از ايستگاه پروازي تهران نهم مرداد راهي عربستان مي شود و و آخرين گروه زايران ايراني نيز سوم مهرماه به كشور بازخواهند گشت.

برچسب ها:حج - مظلومي - روحانيون


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: